DLACZEGO WARTO DOKONAĆ ZMIANY?

Selektywna terapia krów zasuszonych jest często zalecana jako sposób na ograniczenie stosowania antybiotyków, istnieją też jednak inne istotne korzyści.

„Skupienie się na identyfikacji krów, które wymagają leczenia antybiotykami w okresie zasuszenia, jest kluczowe” – wyjaśnia lekarz weterynarii, Andy Biggs z The Vale Veterinary Group, Tiverton. Najlepszą porą leczenia krowy ze stanem zapalnym wymienia jest zasuszenie – leczenie jest wówczas od trzech do pięciu razy skuteczniejsze niż w okresie laktacji. Andy Biggs radzi:

„Zastosuj u wszystkich krów czop do strzyków i lecz tylko te, które wymagają stosowania antybiotyków”.

Takie podejście wymaga innej strategii, bowiem stosowanie ogólnej antybiotykoterapii zasuszonych krów nie jest już rozwiązaniem zrównoważonym i może w rzeczywistości szkodzić krowom, a także być bardzo kosztowne.

Badania pokazują, że leczenie zdrowej krowy antybiotykami może negatywnie wpływać na przykład na prawidłową florę zdrowego wymienia, zwiększając tym samym ryzyko zapalenia po wycieleniu. Sztuką jest wybrać krowy, które należy poddać terapii, tak jak robimy to w innych sytuacjach, kiedy stosujemy antybiotyki. Krowa po krowie wybrać te, które rzeczywiście wymagają leczenia antybiotykami.

W celu zmniejszenia liczby leczonych krów można zastosować selektywną terapię zasuszania krów opartą na analizie liczby komórek somatycznych i historii zapaleń wymienia. Odpowiednio zaplanowana selektywna terapia pomoże ograniczyć stosowanie antybiotyków bez znacznego zwiększania ryzyka występowania mastitis, zwłaszcza jeśli liczba komórek somatycznych w mleku tankowym nie przekracza 200 000/ml. Określ wraz z lekarzem weterynarii, jaka procedura zasuszania w osłonie antybiotykowej będzie najlepsza dla Twojego stada.